Időfilter

Productivity at its finest.

Miért sikeresebbek azok az emberek, akiknek állandó reggeli rutinjuk van?

2017. június 09. 12:55 - SNN

Teljesen mindegy, hogy reggeli pacsirta, vagy éjjeli bagoly vagy - az, hogy minden napodat nagyjából ugyanúgy kezded el, rengeteget tud dobni a produktivitásodon. Ha rohanva ébredsz, és arra sincs időd, hogy néhány percig nyugodtan leülj, megreggelizz, és felkészülj a napra, sokat veszel el a lendületedből. Miért fontos, hogy meglegyen a rutin minden egyes nap?

pexels-photo.png

Az, hogy mit csinálsz reggelente, meghatározza az egész napod hangulatát, az energiaszintedet, a produktivitásodat és egyáltalán, azt, hogy hogyan fog kinézni az elkövetkezendő 24 órád. Éppen ezért nem szabad elbagatellizálni azt, hogy az ébredés utáni 1-2 órádat mivel töltöd. Mondhatnád persze - főleg, ha tipikus éjszakai bagoly vagy -, hogy inkább alszol még egy órát, minthogy nekiállj reggelizgetni, de hidd el, megéri belefektetni az energiát abba, hogy hogyan indítod a napot.

A reggeled szervezettség kulcsa

Ha gyakran érzed azt, hogy kifolyik a kezeid közül a munka, és nem tudod utolérni magad semmiben, esetleg rengeteg dolgot elfelejtesz, akkor előfordulhat, hogy csak egy kis rendszerre van szükséged, semmi másra. Erre tökéletes lehet a reggel, amikor még lelkesen nézel a feladatok elé - ha ilyenkor rendszerezed azt, hogy mit kell csinálnod aznap, melyik mennyire fontos, és mivel kell kezdened, sokkal hatékonyabban tudod megszervezni a munkanapodat, mintha ébredés után csak úgy esnél be dolgozni. Hidd el, még akkor is jól jön, ha összeírod a dolgaidat, ha úgy érzed, hogy éppen minden a fejedben van, hiszen így is tiszta fejjel és rendszerezve tudod elkezdeni a napodat.

Mindegyikünk adott mennyiségű akaraterővel és lelkesedéssel vág neki a munkanapnak, ami minden egyes probléma felmerülésével, minden egyes döntés meghozatalával morzsolódik le. Ha a nagyját még reggel elintézed, az első kávéd alatt, amikor még nem zavar meg senki azzal, hogy félbeszakítja a gondolatmenetedet, rengeteg energiát spórolhatsz a nap folyamán. 

Az, ha egy állandó rutinod van reggelente, már sokat segít abban, hogy ilyenkor ne kelljen felesleges döntéseket hoznod. A kávé bekészítve a kávéfőzőbe, a reggeli alapanyagai a hűtőben, a sportfelszerelés bekészítve - minden csak arra vár, hogy nekiláss. Meglepő, de Mark Zuckerberg például hasonló indíttatásból visel minden nap ugyanolyan ruhát - megspórolja, hogy legalább ezen ne kelljen gondolkodnia. Furcsán hangzik, de ha a Facebook dollármilliárdos atyja is megfogadja a tanácsot, akkor lehet, hogy neked is beválik.

De én tovább akarok aludni!

Ha igazi éjjeli bagoly vagy, nagyon nehezedre eshet felkelni egy kicsit korábban, hogy kialakíts magadnak egy hatékony reggeli rutint. Nem kell arra gondolnod, hogy mostantól három órával előbb kell kelned, hogy minden beleférjen a reggeledbe - elég, ha fél órával előbbre húzod fel a reggelt, és azt a 30 percet, amit nyertél, arra használod, hogy nyugodtan felkészülj a napra.

Minden reggelre iktass be valami olyat, amit szeretsz csinálni: ha imádod a gyömbéres zöldteát, akkor minden reggel igyál egyet! Ha a sport az életed, kezdd azzal a napot - bármilyen hihetetlen, nem fáraszt le, hanem felpörget, és nagyobb energiával tudod majd elkezdeni a munkát. Érdemes reggel egy gyors zuhanyt is venni, hogy felébreszd a testedet is, ne csak az agyadat alvás után.

Ha ébredés után nem rögtön rohansz dolgozni, akkor kevésbé fogod azt érezni, hogy az egész napod csak és kizárólag a munkáról szól. Reggel és este is érdemes egy kis időt magadnak szentelni, hogy megalapozd, aztán meg levezesd a stresszes munkanapot. 

Hogy néz ki egy jó reggeli rutin?

Ha eldöntötted, hogy mostantól akkor bizony korábban kelsz, és a kezedbe veszed az irányítást reggelente, jogosan kérdezhetnéd, hogy hogyan néz ki egy igazán hatékony, de mégsem megerőltető reggeli rutin. Sajnos erre univerzális válaszom nincs - csak azt tudom elmondani, mire kell figyelned, hogy ne elvesztegetett időnek, hanem értékes plusz órának tűnjön az így nyert időszak.

A reggeli rutin lényege az, hogy ne a napod irányítson téged, hanem te irányítsd a napodat. Ne a munkaórák közben jusson eszedbe, hogy még el kell menned a postára, hanem reggel tervezd meg, hogy mikor fog beleférni, és mikor a leghatékonyabb elmenned úgy, hogy ne kelljen órákat sorbanállni. Egy jó kávé közben szervezd meg, hogy mit fogsz aznap csinálni, mi kötelező, és mi az, amit már alig vársz, hogy legyen mire gondolni, ha kicsit besűrűsödik a munka. Mozogj egy kicsit, hogy ne csak az agyad, de a tested is felkeljen (elég, ha csak jógázol tíz percet, vagy kinyújtod az izmaidat)! Minden azon múlik, hogy te hogyan érzed magad a leghatékonyabbnak. 

A reggeli rutinnal rendelkező emberek pontosan ezért sikeresebbek - nem hagyják, hogy az események irányítsák őket, sokkal inkább már reggel a kezükbe veszik az irányítást, és ők döntik el, hogyan osztják be az elkövetkező 24 órát.

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://idofilter.blog.hu/api/trackback/id/tr3712581381

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lángharcos 2017.06.10. 10:17:56

Pont számít az a fél óra alvás.

2017.06.10. 10:26:37

Ugye narancslével is működhet, nem csak kávéval? :)
Egyébként ezt tovább lehet fejleszteni, az esti tervezéssel. Lehet, hogy az már mániának tűnik, de nálam az sokkal jobban bevált. Persze ritkán sikerül, de ha még a ruhámat is kikészítem, akor képes vagyok pörögni egész nap.

Bicepsz Elek77 2017.06.10. 10:59:39

Na igen! Masnap este kell tervezni a masnap reggelt.
Egyebkent meg nem hiszek a minden nap ugyanugy porogsz dologban. Az ember eleteben vannak sorsdonto napok (erettsegi, jogositvany, diploma, allasinterju, uzletkotes, randevu, utazas, korhazi kezeles, kenyes szituaciok kimagyarazasa stb stb.)amelyek nagy koncentraciot kovetelnek meg. Emellett vannak monoton, egyszeru hetkoznapok, amik pedig szinten mast kovetelnek. Sot evente 7-8 nap(vagy tobb) amit esetleg a kimerultseg miatt erdemes csak atalvassal tolteni. Sok fugg a korulmenyektol(van-e sajat haloszoba vagy osztozni kell a csaladdal-zavarjak-e egymast, egymas idegeire mennek-e stb stb.).
Valoszinu Zuckenberg nem attol lett milliardos, hogy napi 2-3 orat toltott oltozkodessel, xy no viszont ugy fogott gazdag ferjet. Sajnos a legtobb munkakikoveteli az idot es energiat(oktozes, odautazas, munkaido, visszautazas)es nem hagy masra energiat csak a szabadnapokon.
süti beállítások módosítása