Időfilter

Productivity at its finest.

Hogyan akadj le a közösségi médiáról (még akkor is, ha együtt kell dolgoznod vele)?

2017. június 14. 12:14 - SNN

A közösségi média rengeteg időt vesz el az életünkből, amit egyébként sokkal értékesebb dolgokra is tudnánk fordítani. Még akkor is lehetséges kicsit elszakadni ezektől az oldalaktól (és az appoktól), ha együtt kell dolgoznunk velük – íme, néhány tipp a kivitelezéshez.

pexels-photo-196655.jpeg

Nézzünk szembe a tényekkel: a közösségi média nagy általánosságban tényleg csak az időnket rabolja. Persze, mondhatod, hogy követsz rengeteg olyan oldalt, ahol értékes tartalomra bukkansz, és tanulsz is belőle, vagy így tartod a legkönnyebben a kapcsolatot az ismerőseiddel, de valójában legtöbben általában csak görgetünk egyre lejjebb a számunkra nem feltétlenül értékes, de valamiért érdekes tartalmakban. Pedig közösségi média nélkül rengeteg olyan időnk szabadulna fel, amit sokkal hasznosabb dolgokkal is eltölthetnénk. Persze, nem arra ösztönzünk, hogy mostantól töröld le magadat Facebookról (meg Instagramról, Twitterről, Tumblrről, Pinterestről, Snapchatről, és még isten tudja, miről) – csak arra, hogy sokkal kevesebb időt tölts rajtuk, és többet a való életedben.

Manapság egy ember értékét sokszor abban mérik, hány lájkot, hány retweetet vagy reblogot kap egy-egy posztjára – nem véletlen, hogy a marketingstratégiáknak már elképesztően fontos részei az úgynevezett influencerek, vagyis azok a közösségi médián befutott sztárok, akik nagy közönséget érnek el ezeken a felületeiken. Csakhogy amíg ez teljesen jó marketingeszköz, nem biztos, hogy a való életre is rá kellene vetítenünk. Ahhoz, hogy ettől a szemlélettől elszakadjunk, kicsit magától a közösségi médiától is el kell vonatkoztatnunk. Meglepődnél, ha összeszámolnád, naponta hány órád megy el céltalan görgetéssel!

Távolítsd el az appokat a telefonodról!

Furcsán hangzik, de az, hogy nem érkeznek értesítések minden percben a telefonodra, sokat segít majd abban, hogy kevesebbet nézegesd, mi történt Facebookon, vagy hány lájkot kaptál Instagramon egy fotódra. Ráadásul így a hagyományos módon, böngészőben kell majd megnyitnod az oldalakat, ha szeretnél valamit, ami egy kicsit lelassítja a folyamatot, így kétszer is meggondolod majd, hogy tényleg kell-e ez neked. Ha nem azonnal, egy kattintással elérhető minden, sokkal kevesebb az esélye, hogy céltalanul görgetgetsz majd egész nap.

Oszd be az idődet!

Próbáld meg megszabni magadnak, hogy naponta hány órát szeretnél a közösségi médián tölteni, és tartsd is be a dolgot! Ha jobban érdekel, mi történik az ismerőseiddel, akkor inkább az esti órákban nyisd meg az appokat, így láthatod, kinek milyen napja volt. Ha a hírek és érdekességek érdekelnek, reggel kezdd azzal, hogy átböngészed, mi történik a világban, aztán tedd félre a telefonodat a legközelebbi időpontig, amit meghatároztál magadnak.

Ha dolgozol a közösségi médiával, kicsit nehezebb dolgod van, de ilyenkor is adhatsz magadnak egy adott időlimitet, és megszabhatod, mikor foglalkozol azokkal a dolgaiddal, amelyeket a közösségi médián kell megcsinálnod. Utána már csak akkor nézz vissza, amikor le kell ellenőrizned, hogy minden úgy működik-e, ahogyan te szeretnéd.

pexels-photo-122383.jpeg

Használj blokkolókat!

Számos olyan szoftver létezik, amelyekkel adott időre blokkolhatod a különböző oldalakat – így a közösségieket is. Ilyen például a Freedom vagy az Anti-Social – ha használod őket, még a kísértés sincs meg, hogy bepötyögd azokat a bizonyos betűket a böngészősávba. Ez egyébként kapcsolódik az előző tipphez – csak akkorra oldd fel az oldalakat, amikorra engedélyt adtál magadnak a használatukra.

Tölts minél több időt offline!

Persze, ez egyértelműnek tűnhet, pedig valójában kicsit sem az. Miközben találkozunk egy barátunkkal, gyakran pörgetjük végig a Facebook feedünket, utazás közben azzal ütjük el az időt, hogy az Instagramot böngésszük, és a családi pillanatokat is gyakran rögtön posztoljuk mindenhova.

Ne. Nem kell. Ezeket a pillanatokat megélni kell, az utazási időt el lehet tölteni hasznosan is (könyvolvasás, valaki?), és a barátainkkal töltött időben tiszteljük meg a másikat azzal, hogy csak rá figyelünk. Sokkal tartalmasabb életet élhetünk így, mintha a Földön eltöltött éveink nagy részét görgetéssel és üzenetezgetéssel töltenénk.

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://idofilter.blog.hu/api/trackback/id/tr1712592649

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MaxVal BircaMan alszerkesztőhelyettes · http://www.bircahang.org 2017.06.15. 05:35:45

S miért kellene bármit is blokkolni?

Használni kell értelmesen, s kész.

pannonfunk 2017.06.15. 06:09:32

Tüneti kezeléssel nem érsz el semmit. Amíg nem tudatosítod, hogy mire kell használni, addig a megvonás nem segít. Maximum a vészesen függőnek lehet egy első lépés, de az első lépés után szükség lesz a tényleges megoldásra, azaz megtanulni tudatosan használni, kihasználni az előnyeit, a trasht meg minimalizálni.

Melchi Zadok 2017.06.15. 06:45:02

Koszonjuk nyilvanvalo kapitany a jo tanacsokat!

ordasbacsi 2017.06.15. 08:46:41

Nekem pl sosem volt rá szükségem. Gyerekes dolognak tartom.

SNN 2017.06.15. 11:01:14

@Melchi Zadok: ami neked egyértelmű, az másnak nem feltétlenül az. De azért neked is szívesen! :)

SNN 2017.06.15. 11:04:23

@MaxVal BircaMan HJCD: ha például közösségi médiával is dolgozol, nagyon nehéz ésszel használni. Brutál könnyű elkezdeni görgetni, látsz egy-két érdekes cikket, jópofa posztot, megnézed hogy a haver, aki éppen a Fülöp-szigeteken nyaral, milyen albumot töltött fel, de nézd már, új barátnője van, akkor arra is kíváncsi vagyok, a csaj érdekes helyen dolgozik, megnézem a FB adatlapját a munkahelyének, és hoppá, el is telt fél óra úgy, hogy tök feleslegesen kattintgattál. Én pl. ebbe szoktam belefutni, nem abba, hogy függő vagyok, és nem tudok leállni. :D
süti beállítások módosítása